pondělí 20. července 2015
MOJE MALÉ, ALE OPRAVDU MALÉ, ZADUMÁNÍ SE NAD ROZUMEM
... a doufám, že rozumné. :-)
Tak mě často napadá, - jak to, že když mám většinou v hlavě prázdno, když moc nemyslím, jak to, že i tak se někdy cítím rozumně? (Pomiňme to, že to může být jenom můj subjektivní pohled :-).
Třeba je to právě tím, že mám prázdnou hlavu a tím čisté a přímé napojení. Ale i tak?
Vím totiž o sobě, že jsem praktická, rozumná, že umím prostě používat Selský rozum.
Tak jsem si dala, přátelé, otázku, vlastně otázky. - Co je to Selský rozum?... a jak se liší od všech jiných rozumů?....a kde u mě bydlí, když ne v hlavě?
Napadlo mě, že Selský rozum je naše buněčná paměť. Jakože ne jenom naše, ale všech generací před námi. Zapisuje se do ní každé poznání od pradob.
Každé dítě se s ním už rodí.
Člověk jenom sám ze sebe nic kloudnýho nevymyslí, to si myslí jenom jeho ego a připadne mi, že toto je největší omyl všech dob. (Nechci psát to, křídlemi obdařené, - této doby, protože právě tato dobová současnost mi v tomto připadá nejvíc osvícená, ale taky nejvíc vyhrocená).
Selský rozum je založený na praktičnosti, ale hlavně na touze přežít.
Naučil nás rozdělávat oheň, vyrábět různé předměty atd. A tyto dovednosti a poznání se nám zapsaly do našich buněk a asi přes DNA se předává dál, napříč všemi generacemi. Ani o tom nevíme a máme v sobě celou databanku se všemi objevy i vynálezy, ale třeba i s emočním a duchovním posunem.
Taky mi připadne, že na základě tohoto se vědecký pokrok postupně zrychloval a zrychluje, a taky je zajímavé, že jeden vynález vynalezlo najednou víc lidí.
No a duchovní posun? Tak ten je taky patrný, i když mám dojem, že nepatrně patrný. Jakoby pokulhává za tím technicko-objevitelským. Je ale možné, že právě tak je to správné, protože prvně musíme uspokojit naše fyzické, materiální potřeby, abychom měli čas a prostor na jiný čas a prostor, ten vyšší.
Určitě jste si, přátelé, všimli, že dnes na nejkrásnější a nejpodnětnější vynálezy přicházejí mladí lidé, studenti, kteří nemají žádnou praxi, ale zapálení pro věc a odvahu jít do toho.
Jsou to hlavně vynálezy ekologické, vynálezy padnoucí přesně do této krásné, přelomové doby.
Selský rozum nás učí nejen jak co dělat, ale i s kým. Učí nás emočnímu chování a právě toto je asi nejtvrdší oříšek. Do této emoční oblasti se asi dere nejvíc naše ego, špiní a mate ji.
Tak mi připadne, že je určitě hodně spojený s emoční inteligencí, protože dobře odhadnout a umět reagovat na emoce, ať mamuta a nebo třeba souseda, či svého partnera je mooóc důležité pro naše přežití. :-)
Tak už konečně, přátelé, vezměme Selský rozum do hrsti (nebo si ho každý vezměte do čeho chcete :-) a vykliďme si pořádně v hlavě, protože jenom když bude prázdná, bude v ní tak místo na důležité věci.
A nebojme se, oni k nám trefí sami a přesně v ten pravý čas. Na nás je jenom, udělat pro ně prostor a potom je zase propustit, chápete?...aby nepřekáželi těm dalším, při vším, taky důležitým a možná že ještě důležitějším věcem.
No a ten Selský rozum, ten máme přece v každé naší buňce, tak se nebojme, že budeme bez rozumu. :-)
Zdravím a jdu uklízet.....ale fakt! ;-)
Eliška.
Geniální mladík vyčistí oceány od odpadků....
http://magazin.aktualne.cz/dobre-zpravy/genialni-mladik-zacina-cistit-oceany-u-japonskych-brehu/r~bb54386c0aa511e5bc3a0025900fea04/
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
0 komentářů:
Okomentovat